Biblioteka Szkoły Haftu

Przedstawiam Ci wybrane przeze mnie artykuły i ciekawe strony internetowe, które pozwolą Ci jeszcze bardziej poszerzyć horyzonty Twojej wiedzy o hafcie ręcznym.

W tematyce biblioteki zawierają się zarówno artykuły o zabytkowych haftach, opracowania o  hafcie ludowym, ale również rodzinne historie związane z haftem.

Pozycje w bibliotece są przedstawione w postaci odnośników do stron internetowych, bądź plików do pobrania na własne urządzenie.

Jeżeli masz w swoich zasobach zdjęcia, materiały, albo ciekawe historie, którymi chcesz się podzielić lub jeżeli znasz ciekawe miejsca w internecie, które przedstawiają haft ręczny
i zasługują na to, by dowiedziało się o nich więcej zainteresowanych haftem osób,
powiadom mnie o tym proszę za pośrednictwem tego formularza:

Hafty historyczne:

Jedwab szlakami dżonek i karawan - rozdział 43

Fragment książki Aleksandry Kajdańskiej i Edwarda Kajdańskiego, dotyczący historii i roli haftu w różnych kręgach kulturowych, od Europy po Daleki Wschód, na przestrzeni wieków. Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Uczennicy Szkoły Haftu, P. Anny Zawiszy.

Z głowy prababci - czepki, kopki, klapice...

Katalog z wystawy zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zawiera obszerny zbiór informacji na temat tradycyjnych nakryć głowy z regionu południowej wielkopolski. Publikacja pełna wartościowych zdjęć, schematów i wzorów do haftu.

Book of designs

Zbiór drukowanych i odręcznie rysowanych wzorów z 1824 roku. Jest to kolekcja wzorów do haftu, której właścicielką lub twórczynią była niejaka Pani Watson, podpisana na pierwszej stronie. Oglądanie zbiorów miłośniczki haftu, która żyła prawie 200 lat temu, to prawdziwa podróż w czasie!

Dzieje haftu na Jedwabnym Szlaku

Artykuł Aleksandry Kajdańskiej opracowany w ramach Gdańskich Studiów Azji Wschodniej. Jest to próba odpowiedzi na pytania: Gdzie i kiedy narodził się haft? Jakimi drogami i w jakim czasie dotarł on do Europy, upowszechniając się zarówno na dworach królewskich, jak i wśród przedstawicieli klas niższych? Jaką rolę odegrał w procesie rozprzestrzenienia się haftu Jedwabny Szlak?

Igłą i nicią malowane - historia haftu w zarysie

Artykuł mgr Moniki Janisz: "Igłą i nicią malowane. Historia haftu w zarysie". Wartościowe źródło wiedzy ogólnej o roli haftu na przestrzeni wieków - od starożytności, przez średniowiecze, aż do XIX wieku. Przyjemna lektura dla każdej zainteresowanej haftem osoby.

Preteksta krzyżowa

Preteksta krzyżowa ze zbiorów Skarbca jasnogórskiego. Dokumentacja fotograficzna prac konserwatorskich i restauratorskich przeprowadzonych przez Monikę Stachurską w ramach pracy doktorskiej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Niesamowita jakość zdjęć - wydaje się jakbyśmy dotykali haftu!

Hafty ludowe:

Wzornik "Hafty Śląskie"

Autor: Piotr Szafrański. “Od pewnego czasu bardzo mocno zaangażowałem się w promocję haftów które są najbliższe mojemu sercu, mianowicie haftów Górnośląskich. W roku 2023 otrzymałem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działania związane z haftami. Haftami śląskimi powiatu opolskiego, efektem mojej pracy jest wzornik z którego możecie korzystać w formie PDF. Życzę wielu udanych prac oraz inspiracji Haftami Śląskimi.” – Piotr Szafrański Autor wzornika

Wzornik tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego. Haft krzyżykowy

Autorzy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub. Pierwszy zeszyt z serii prezentuje wzory haftu krzyżykowego. Wydawnictwo w wersji trójjęzycznej: polskiej, angielskiej, białoruskiej. Publikacja zrealizowana w ramach projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”, udostępniona dzięki uprzejmości wydawcy - Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wzornik tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego. Haft płaski

Autorzy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub. Drugi zeszyt z serii prezentuje wzory haftu płaskiego. Wydawnictwo w wersji trójjęzycznej: polskiej, angielskiej, białoruskiej. Publikacja zrealizowana w ramach projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”, udostępniona dzięki uprzejmości wydawcy - Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wzornik tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego. Koronka szydełkowa

Autorzy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub. Trzeci z serii wzornik prezentuje koronkę szydełkową ręczników ludowych z okolic Bielska Podlaskiego. Wydawnictwo w wersji trójjęzycznej: polskiej, angielskiej, rosyjskiej. Publikacja zrealizowana w ramach projektu „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka”, udostępniona dzięki uprzejmości wydawcy - Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Ewa Milerska - Haft na żywotku cieszyńskim

Podsumowanie pracy etnograficznej Ewy Milerskiej, członkini Sekcji Folklorystycznej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Publikacja ta jest zbiorem ponad stu wzorów ludowych, charakterystycznych dla strojów regionalnych Śląska Cieszyńskiego.

Haft krajeński - tradycja ludowa i tradycja wytworzona

Obszerna publikacja pod redakcją Kamili Krzanik-Dworanowskiej, wydana przez Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie. Zawiera opis i zdjęcia historycznych haftów krajeńskich, motywy charakterystyczne dla tego haftu, a także biografie krajeńskich Twórców ludowych i ich realizacje. Wspaniała lektura dla osób zainteresowanych motywami ludowymi, którą zamieszczam dzięki uprzejmości Magdaleny Książek, Uczennicy Szkoły Haftu.

Wzornik haftu lachowskiego

Wydany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wzornik zawiera archiwalne ilustracje i wiele inspirujących wzorów haftów do wykonania na ubraniach: od prostej stębnówki i łańcuszka, przez haft koralikami i mereżkę, aż po haft angielski dziurkowany. Znakomite źródło ludowej inspiracji!

Dodatkowa dokumentacja fotograficzna, opublikowana dzięki uprzejmości Anny Włodarczyk:

Snutka czyli haft ludowy południowej Wielkopolski

Publikacja Magdaleny Wieczorek na temat Snutki, czyli ludowego haftu ażurowego, wykorzystywanego do wykonywania elementów dekoracyjnych odzieży, bielizny stołowej, a przede wszystkim imponujących czepców golińskich.
Publikacja zamieszczona dzięki uprzejmości autorki, Magdaleny Wieczorek.

Album o polskich strojach ludowych

Internetowy album przedstawiający stroje ludowe z kilkudziesięciu regionów Polski. Kilkaset zdjęć i liczne wzory haftów regionalnych do pobrania i samodzielnego wykonania.

Link nadesłała Agata Zachwieja, Uczennica Szkoły Haftu.

RGB - Regionalna Grupa Barw

Projekt zrealizowany w celu udokumentowania i udostępniania wiedzy z zakresu ludowego nazewnictwa kolorów, które pod koniec XIX wieku weszły do użycia w strojach ludowych kilku regionów Polski. Nieocenione źródło wiedzy dla chcących wykonywać hafty ludowe zgodnie z kolorystyką właściwą danemu regionowi.

Wszelkie materiały zamieszczone w Bibliotece Szkoły Haftu udostępnione są wyłącznie do niekomercyjnych celów dydaktycznych, dla uczniów, uczennic i miłośników Szkoły Haftu, w ramach dozwolonego użytku edukacyjnego.​