Biblioteka Szkoły Haftu

Przedstawiam Ci wybrane przeze mnie artykuły i ciekawe strony internetowe, które pozwolą Ci jeszcze bardziej poszerzyć horyzonty Twojej wiedzy o hafcie ręcznym.

W tematyce biblioteki zawierają się zarówno artykuły o zabytkowych haftach, opracowania o  hafcie ludowym, ale również rodzinne historie związane z haftem.

Liczba pozycji w bibliotece będzie stale rosnąć.

Jeżeli masz w swoich zasobach zdjęcia, materiały, albo ciekawe historie, którymi chcesz się podzielić lub jeżeli znasz ciekawe miejsca w internecie, które przedstawiają haft ręczny
i zasługują na to, by dowiedziało się o nich więcej zainteresowanych haftem osób,
powiadom mnie o tym proszę za pośrednictwem tego formularza:

Hafty historyczne:

Igłą i nicią malowane - historia haftu w zarysie

Artykuł mgr Moniki Janisz: "Igłą i nicią malowane. Historia haftu w zarysie". Wartościowe źródło wiedzy ogólnej o roli haftu na przestrzeni wieków - od starożytności, przez średniowiecze, aż do XIX wieku. Przyjemna lektura dla każdej zainteresowanej haftem osoby.

Preteksta krzyżowa

Preteksta krzyżowa ze zbiorów Skarbca jasnogórskiego. Dokumentacja fotograficzna prac konserwatorskich i restauratorskich przeprowadzonych przez Monikę Stachurską w ramach pracy doktorskiej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Niesamowita jakość zdjęć - wydaje się jakbyśmy dotykali haftu!

Hafty ludowe:

Haft krajeński - tradycja ludowa i tradycja wytworzona

Obszerna publikacja pod redakcją Kamili Krzanik-Dworanowskiej, wydana przez Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie. Zawiera opis i zdjęcia historycznych haftów krajeńskich, motywy charakterystyczne dla tego haftu, a także biografie krajeńskich Twórców ludowych i ich realizacje. Wspaniała lektura dla osób zainteresowanych motywami ludowymi, którą zamieszczam dzięki uprzejmości Magdaleny Książek, Uczennicy Szkoły Haftu.

Wzornik haftu lachowskiego

Wydany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wzornik zawiera archiwalne ilustracje i wiele inspirujących wzorów haftów do wykonania na ubraniach: od prostej stębnówki i łańcuszka, przez haft koralikami i mereżkę, aż po haft angielski dziurkowany. Znakomite źródło ludowej inspiracji!

Dodatkowa dokumentacja fotograficzna, opublikowana dzięki uprzejmości Anny Włodarczyk:

Snutka czyli haft ludowy południowej Wielkopolski

Publikacja Magdaleny Wieczorek na temat Snutki, czyli ludowego haftu ażurowego, wykorzystywanego do wykonywania elementów dekoracyjnych odzieży, bielizny stołowej, a przede wszystkim imponujących czepców golińskich.
Publikacja zamieszczona dzięki uprzejmości autorki, Magdaleny Wieczorek.

Album o polskich strojach ludowych

Internetowy album przedstawiający stroje ludowe z kilkudziesięciu regionów Polski. Kilkaset zdjęć i liczne wzory haftów regionalnych do pobrania i samodzielnego wykonania.

Link nadesłała Agata Zachwieja, Uczennica Szkoły Haftu.

RGB - Regionalna Grupa Barw

Projekt zrealizowany w celu udokumentowania i udostępniania wiedzy z zakresu ludowego nazewnictwa kolorów, które pod koniec XIX wieku weszły do użycia w strojach ludowych kilku regionów Polski. Nieocenione źródło wiedzy dla chcących wykonywać hafty ludowe zgodnie z kolorystyką właściwą danemu regionowi.