Haft krzyżykowy czy haft tamborkowy – który łatwiejszy?

Dzień dobry!

Do dzisiejszego tematu zainspirowało mnie pytanie, które otrzymałam jakiś czas temu:
Czy haft krzyżykowy jest tym najprostszym, czy można zacząć od czegoś innego?
Bardzo fajne pytanie 👍 😊  Chętnie na nie odpowiem.

Haft krzyżykowy nie jest obecnie najprostszym haftem. Prostszym albo równie prostym jest haft tamborkowy. Zarówno haft tamborkowy, jak i krzyżykowy jest prosty i łatwy na swój specyficzny sposób:

Haft krzyżykowy – układ ściegów jest równy, rytmiczny, przewidywalny.

Przykład wzoru wykonanego haftem krzyżykowym – instagram.com/aeljot

Haft tamborkowy charakteryzuje się natomiast zupełną dowolnością interpretacji wszystkich możliwych ściegów:

Nazywając hafty tamborkowymi mam tu na myśli wzory, projekty, które na tamborku powstają i na tamborku (ramko-tamborku) zostają, jako miejsce ekspozycji. Po zdjęciu z tamborka takiej pracy możemy łatwo zauważyć, dlaczego powinna ona jednak zostać na tamborku 😉 Bardzo długie ściegi prezentują się korzystnie na naciągniętej tkaninie, jednak gdy zdejmiemy ją z tamborka i napięcie zniknie, z haftem tamborkowym dzieje się coś takiego:

Dlatego też w przypadku haftów takich jak powyżej stosuję nazwę haft tamborkowy. Na tamborku powstał i na tamborku pozostał 😉

Haft krzyżykowy daje bezpieczeństwo odtwórcze, ktoś za nas pomyślał o kształtach, a czasem i o kolorach. Wykonawca takiego haftu czerpie radość z procesu haftowania, chwile niezwykłego skupienia nad liczeniem ściegów, pilnowaniem właściwych kolorów daje odpocząć tej półkuli mózgu, która pędzi ze światem i jego problemami. W efekcie krzyżyki odprężają, uspokajają.

Haft tamborkowy to kreacja, interpretacja świata widzianego. Wolność czerpana jest z braku krępujących zasad i reguł, których musimy przestrzegać wykonując wszystkie hafty użytkowe. Tutaj widzimy przykład połączenia obu stylów, bardzo mi się to podoba, wykorzystanie kanwy i rytmiczności, ale bez krzyżyków:

Natomiast na drugim biegunie, są ściegi użytkowe. Użytkowy ścieg ma być krótki, przylegający do tkaniny, spolegliwy, a grubość nitki musi być przystosowana do rodzaju ściegu i tkaniny. Ma być harmonijnie, trwale, estetycznie:

Podsumowując to co wcześniej napisałam, współczesna – nowoczesna odmiana haftu i zjawiska takie jak to, dają nam możliwość zaczynania przygody z haftem z pozycji pierwszych dziecięcych rysunków, które dziecku dają sprawczą radość a rodzic pęka z dumy. Szybki dostęp do niezliczonych źródeł inspiracji oraz łatwość zakupu przez internet prostych potrzebnych narzędzi sprawia, że skrywane pragnienie spróbowania można łatwo i pięknie uwolnić i zacząć tworzyć igłą i nitką. Do czego Cię serdecznie zachęcam! 😊

Dodaj komentarz

Chcesz być na bieżąco z blogiem,
a także otrzymywać inspiracje ze świata haftu na Twoją skrzynkę mailową?
Zapisz się na newsletter Szkoły Haftu:

Dołączając do newslettera, zapisujesz się do listy mailowej Szkoły Haftu. Od czasu do czasu będę wysyłać Ci wartościowe informacje ze świata haftu. Możesz wypisać się w każdej chwili.